Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!
Czy istnieje możliwość w przyszłości kupna wynajmowanego mieszkania od TBS – Zgorzelec sp. z o.o.?
Nie. Na dzień dzisiejszy nie ma takiej możliwości.
Ile muszę zarabiać, żeby otrzymać mieszkanie w TBS – Zgorzelec sp. z o.o.?
Nie ma określonej minimalnej wysokości dochodów, określona jest jedynie górna granica, powyżej której Spółka może zastosować czynsz wolny, a więc wyższy niż 16,00 zł/m². (Zobacz: art. 30 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa).
Czy w czynsz są wliczone opłaty za media?
Nie. Zaliczki dotyczące mediów wnoszone są na konto TBS – Zgorzelec sp. z o.o. oprócz czynszu i są to tzw. opłaty niezależne. Ich wielkość zależy od dostawców, np. woda wraz ze ściekami – PWiK „NYSA” Sp. z o.o., rozliczenia dokonywane są po zamknięciu okresów rozliczeniowych i porównaniu w stosunku do zużycia wskazanego na licznikach. Ewentualne nadpłaty zwracane są lokatorom, niedopłaty wynikające z rozliczeń dopłacane są na konto TBS – Zgorzelec sp. z o.o.
Czy kaucja i partycypacja są zwrotne?
Tak. Zarówno kaucja jak i partycypacja to pieniądze, które są zwrotne. Kaucja służy zabezpieczeniu w płatnościach czynszu, bądź ewentualnych zniszczeń w mieszkaniu, partycypacja, to udział w kosztach tworzenia mieszkań. Przy zwrocie w terminach określonych w umowach najmu i partycypacji uwzględnione jest:
- stopień zniszczenia mieszkania,
- zaległości w płatnościach,
o te kwoty pomniejszona zostaje kaucja zwracana najemcy; partycypacja wyliczona jest na podstawie art. 29a ustawy z dnia 26 października 1995 r. o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa.
Co się dzieje z partycypacją po śmierci partycypanta?
W przypadku, kiedy osoba partycypująca umiera zastosowanie mają przepisy prawa spadkowego.
Na jaki okres podpisywana zostaje umowa najmu i jakie warunki trzeba spełniać, żeby ubiegać się o mieszkanie w TBS?
Umowa z osobami spełniającymi warunki określone w „Regulaminie kwalifikacji lokatorów TBS-Zgorzelec spółka z o.o.” (Patrz) zostaje podpisana na czas nieokreślony z możliwością wypowiedzenia na miesiąc przed jej rozwiązaniem.
W jaki sposób mogę zameldować się w lokalu wynajmowanym od TBS?
Aby zameldować się w wynajmowanym lokalu mieszkalnym, w którym osoba rzeczywiście przebywa należy udać się z umową najmu do Wydział Spraw Obywatelskich i Administracyjnych w Urzędzie Miasta w Zgorzelcu i dokonać powyższej czynności.
Ile wynosi kaucja i partycypacja na dany lokal?
Zarówno kaucja jak i partycypacja uzależnione są od wielkości mieszkania i lokalizacji w konkretnym budynku . Kaucja stanowi 12 krotność aktualnego czynszu, partycypacja to ok. 10-25 % wartości odtworzeniowej mieszkania ogłaszanej przez wojewodę dolnośląskiego. (obwieszczenie wojewody dolnośląskiego w sprawie ogłoszenia wysokości wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych).
Czy partycypant może być jednocześnie najemcą?
Tak. Osoba partycypująca w kosztach może być jednocześnie najemcą lokalu.
Czy partycypantem musi być osoba fizyczna?
Nie. Osobą partycypującą w kosztach może być zarówno osoba fizyczna jak i prawna. Mogą zatem partycypować rodzice dla dzieci, jak i zakład pracy dla swoich pracowników. Osoba partycypująca, to ktoś mający interes w tym by z daną osobą (spełniającą warunki ustawy) TBS – Zgorzelec sp. z o.o. podpisała umowę najmu.
Jakie warunki trzeba spełniać, aby ubiegać się o mieszkanie z zasobów TBS?
Osoby zainteresowane muszą złożyć w siedzibie spółki wniosek (Pobierz), jeśli spełniają warunki określone w „Regulaminie kwalifikacji lokatorów TBS – Zgorzelec sp. z o.o.”, a więc nie posiadają tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego, średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego nie przekracza górnej granicy (Zobacz: art. 30 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa), mają podpisane umowy partycypacji oraz posiadają środki pieniądze na kaucję, to z takimi osobami można podpisać umowy najmu.